Historická vycházka 9. ročník

30. 9. 2024

V pátek 20.9. jsme se vydali na historickou vycházku po Městské památkové rezervaci Ostrava-Poruba. Vycházku jsme zahájili v Porubě na Vozovně, odkud jsme vyrazili k zatím nejvyššímu výškovému obytnému domu Ostravy na Havlíčkově nábřeží. Cestu nám pan učitel okořenil bulvární historkou o utopeném dítěti. Na křižovatce U Slovanu, poblíž VŠB – TU jsme se dozvěděli co je to městská památková rezervace a proč je vyhlášena právě v Porubě. Další zajímavostí je to, že Poruba má očíslované obvody a každý Poruban ví, na kterém obvodě bydlí. Děti dřív také chodily do škol označených čísly. Pan učitel začínal na 8. ZDŠ, pokračoval na dvanácté. Zjistili jsme, že vjezd do Poruby chrání jak ve středověkém městě věže, prošli jsme množství tunelů a průchodů, obdivovali moderní sochy a architekturu v univerzitním kampusu, poté se věnovali sgrafitům a domovním znamením na 2. a 3. obvodě. Navštívili jsme také nejstarší porubské stavby, kostel a zámeček. Poté jsme dorazili k impozantnímu Oblouku, od něj k rozverným Věžičkám, na kterých si hrají malé děti. Po třech hodinách, kdy jsme ušli přes 10000 kroků, jsme se vrátili na Vozovnu plní dojmů.